Uzależnienie od alkoholu to jeden z najpoważniejszych problemów naszych czasów. Nawet kilka milionów Polaków jest w większym lub mniejszym stopniu uzależniona od alkoholu. W takim przypadku, jedyną skuteczną metodą jest terapia.
Na terenie naszego kraju, według ostatnich badań, jest ponad 700 tysięcy osób, które potrzebują leczenia uzależnienia od alkoholu. Statystyki obejmują tylko tych, którzy oficjalnie są na leczeniu, ale w rzeczywistości liczba ta jest znacznie wyższa. Najszybsze i najskuteczniejsze leczenie alkoholizmu jest możliwe tylko w następujących warunkach:
• Dostęp do lekarza specjalisty
• Zaangażowanie pacjenta
• Prawidłowo dobrana i skuteczna metoda pozbycia się uzależnienia od alkoholu.
Leczenie stacjonarne alkoholizmu jest najskuteczniejszym i najbardziej produktywnym sposobem na pozbycie się nałogu. Takim miejscem jest ośrodek leczenia uzależnień Dezyderata, zlokalizowany na terenie Rabki – Zdroju. Klinika zapewnia transport pacjentom, między innymi z Katowic do ośrodka.
POMOŻEMY TOBIE LUB TWOJEJ BLISKIEJ OSOBIE - NIE CZEKAJ, ZADZWOŃ 574 271 441
W klinice leczeniem alkoholizmu zajmują się profesjonalni lekarze. Ośrodek zapewnia codzienną pomoc osobom uzależnionym od alkoholu. Problemami pacjentów zajmuje się zespół certyfikowanych specjalistów z dużym doświadczeniem. Ich doświadczenie medyczne gwarantuje indywidualne podejście do leczenia alkoholizmu. Leczenie w ośrodku to gwarancja wykonania wszystkich niezbędnych badań, a ponadto pacjent jest pod całodobowym nadzorem lekarza.
W pozbyciu się choroby, a uzależnienie od alkoholu nie jest wyjątkiem, zawsze ważne jest indywidualne podejście (w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu potrzebna jest kompleksowa pomoc). Lekarz nakreśla portret psychologiczny pacjenta, określa cechy jego choroby i poznaje jej przejawy. Przeprowadzane jest badanie, po którym następuje ważna część - oczyszczenie organizmu pacjenta z alkoholu.
Strategie leczenia osób uzależnionych od alkoholu dobierane są przez lekarzy w zależności od stopnia zaawansowania choroby. We wszystkich przypadkach walka z nim zaczyna się od detoksykacji – usunięcia alkoholu etylowego z organizmu. Najczęściej odbywa się to poprzez podłączenie pacjenta do kroplówki. W trakcie stosuje się następujące rodzaje leków:
• Środki przeciw niedotlenieniu - pomagają pozbyć się głodu tlenu w komórkach.
• Nootropics - poprawiają procesy metaboliczne w tkankach nerwowych.
• Przeciwutleniacze - chronią komórki przed utleniaczami uwalnianymi podczas długotrwałego spożycia alkoholu.
• Hepatoprotektory – odpowiadają za regenerację wątroby.
Metody i etapy leczenia alkoholizmu dobiera lekarz już na pierwszym spotkaniu z pacjentem. Po detoksykacji z reguły następuje odstawienie (pomoc medyczna w połączeniu ze wsparciem psychologicznym), a także kodowanie (interwencja psychoterapeutyczna).
Alkoholizm jest uzależnieniem od używania alkoholu etylowego. Alkohol jest jednym z najniebezpieczniejszych narkotyków, porównywalnym z heroiną czy kokainą. Jest niebezpieczny z jednej strony ze względu na wysoką toksyczność (tj. zdolność do uszkadzania narządów wewnętrznych), z drugiej strony może powodować ciężkie formy. Do wstępnej diagnozy alkoholizmu wystarczy obecność co najmniej jednego z następujących objawów:
• Brak reakcji obronnych organizmu nawet na spożycie dużej ilości alkoholu.
• Picie na umór.
• Utrata pamięci.
• Picie od rana.
• Picie kilka dni z rzędu.
Zwyczajowo wyróżnia się trzy etapy alkoholizmu. Domowe pijaństwo to „zerowy” etap alkoholizmu. Ten etap charakteryzuje się: umiejętnością kontrolowania ilości spożywanego alkoholu; możliwość odmowy picia alkoholu, jeśli wymagają tego okoliczności. Pojawiają się wymioty podczas przyjmowania dużych ilości alkoholu; niemożność picia alkoholu przez kilka dni po spożyciu dużej ilości alkoholu.
Dla pierwszego etapu alkoholizmu typowe są: zanik reakcji wymiotów na alkohol, niemożność kontrolowania ilości spożywanego alkoholu, niemożność zapamiętania, co się stało podczas pijaństwa (tzw. amnezja alkoholowa).
Dla drugiego etapu alkoholizmu typowe jest: picie alkoholu w dużych ilościach. Picie alkoholu rano w celu złagodzenia zespołu kaca. Zdolność do picia przez wiele dni, nawet tygodni lub miesięcy z rzędu.
Typowe dla trzeciego etapu alkoholizmu są: ogólna degradacja, chęć picia zawsze i wszędzie, nawet ze szkodą dla ważnych spraw. W życiu codziennym to na tym etapie ludzie nazywani są alkoholikami (choć w rzeczywistości choroba zaczyna się dużo wcześniej).
Wszystkie rodzaje leczenia sprowadzają się do całkowitego zaprzestania picia. Jednak większość alkoholików nie chce przestać pić, chcą pić umiarkowanie, to znaczy powrócić do etapu „pijaństwa domowego”, co jest niemożliwe. Leczenie stacjonarne jest wskazane dla osób, które stale piją i nie mogą przestać. W ośrodku pacjent zostanie odtruty i będzie miał wystarczająco dużo czasu, aby spokojnie zastanowić się nad swoim przyszłym życiem.