Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Ciąg alkoholowy - czym jest i jak sobie z nim radzić?

Miłośnik napojów alkoholowych często wypije do kolacji lampkę wina, a potem dla relaksu drugą butelkę. Każda z tych substancji może mieć działanie uzależniające. Kultura picia, która polega na upijaniu się. Po długotrwałym rytuale nagle odkrywają, że znacznie trudniej jest im przetrwać bez alkoholu.

Często trudno jest odróżnić picie okazjonalne od fazy, w której weszło się już w tzw. fazę ostrzegawczą. Łatwo jest określić zarówno objawy, jak i skutki, które wiążą się z ciągiem alkoholowym. To osoba pijąca określi, do czego doprowadzi ta ostatnia.

Czym jest ciąg alkoholowy?

Ciąg alkoholowy to długotrwałe spożywanie alkoholu przez kilka dni. Dotyczy to osoby pijącej, która jest w stanie odurzenia przez co najmniej 48 godzin. Nie jest w stanie poradzić sobie z fizycznymi i psychicznymi objawami trzeźwości lub kaca, gdy ten nadchodzi. Sięga po kolejne substancje odurzające. Dyskomforty te może złagodzić kolejna dawka alkoholu.

Przeciąg alkoholowy jest objawem alkoholizmu. Zwykle pojawia się w fazie przewlekłej, ale może też wystąpić we wcześniejszej fazie ostrzegawczej. Jest wtedy traktowany jako rodzaj relaksu, zmniejszenia napięcia lub ulgi. Jest znakiem, że ktoś jest zagrożony uzależnieniem, jeśli zaczyna występować częściej u osoby nieuzależnionej. Nie ma znaczenia, kogo to dotyczy, ponieważ zarówno cug alkoholowy, jak i jego skutki mogą być szkodliwe dla zdrowia lub życia każdej osoby.

Oznaki i objawy cugu alkoholowego

Cug alkoholowy charakteryzuje się trwałym stanem lub upojeniem alkoholowym. Jeśli dana osoba doświadcza go przez dłuższy czas, prawdopodobnie jest pod wpływem. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków kaca i zespołu abstynencyjnego, ponownie sięga po alkohol.

Dypsomania to stan, w którym cug alkoholowy występuje na przemian z okresami abstynencji i cugu alkoholowego. Wypicie kilku piw w celu odurzenia się to kolejny objaw cugu alkoholowego.

Dlaczego alkoholikowi nie starcza jeden dzień picia?

Pułapka cugu alkoholowego? Zwalczanie kaca za pomocą klina. To najprostszy sposób na pozbycie się bólu głowy, suchości w ustach, problemów żołądkowych czy ogólnego rozbicia. To najczęstsze oznaki tego, że wcześniej spożyliśmy większą ilość alkoholu. Wielu amatorów alkoholu wyznaje zasadę: czym się strułeś tym się lecz. Aby nie odczuwać skutków kaca, sięgają po kieliszek wódki czy jedno piwo. Wtedy zabawa zaczyna się od nowa. Takie traktowanie nie ułatwia ani nie utrudnia pokonywania uzależnień.

Uzależniony od alkoholu to ktoś, kto nie zdaje sobie sprawy ze szkodliwego działania alkoholu. Traci kontrolę nad swoim piciem i nie potrafi już kontrolować ilości, częstotliwości i okoliczności, w jakich ono następuje. Nie jest w stanie powstrzymać się od wypicia większej ilości alkoholu oraz od spożywania innych napojów alkoholowych. Czasami alkoholicy mogą mieć passę zachowań alkoholowych, która może trwać kilka tygodni. Wszystko zależy od osobowości i nawyków picia danej osoby.

Ciąg alkoholowy

Jak przerwać ciąg alkoholowy?

Najłatwiejszym sposobem na przerwanie picia jest rzucenie palenia. Trudno jest przestać pić alkohol na dłużej niż tydzień lub dzień. Dzieje się tak dlatego, że zespół odstawienia może powodować w organizmie nieprzyjemne skutki uboczne. To sprawia, że osoba czuje się bardzo chora. Osoba doświadczająca tego złego samopoczucia jest spowodowana spadkiem poziomu alkoholu we krwi. Może odczuwać zawroty głowy, drżenie, nadmiernie się pocić, wymiotować, mieć nudności, biegunkę, wysokie ciśnienie krwi, bóle mięśni, bóle głowy i inne objawy. Może też doświadczyć niepokoju, halucynacji wzrokowych czy zaburzeń snu. Jeśli taka osoba nie otrzyma specjalistycznej opieki medycznej, czyli tzw. detoksu w ośrodku uzależnień lub szpitalu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Przywrócenie równowagi fizjologicznej organizmu jest kluczowe w leczeniu objawów zespołu odstawienia alkoholu. Ważne są uregulowane elektrolity, witaminy (głównie z grupy B) oraz mikroelementy. Zbyt duże picie może prowadzić do odwodnienia. Proces zdrowienia jest szybki i może trwać kilka dni. Prowadzenie trzeźwego życia i powstrzymywanie się od alkoholu może być bardzo trudne. Najlepiej jest szukać pomocy u profesjonalisty, który pomoże Ci pokonać uzależnienie.

Skutki ciągu alkoholowego

Nadużywanie alkoholu może zaburzać funkcjonowanie organizmu i powodować zakłócenia w świadomości i zachowaniu. Jest wyniszczeniem dla organizmu i powoduje nieodwracalne zmiany w mózgu.

Powtarzający się ciąg alkoholowy może również powodować uszkodzenia narządów wewnętrznych, oraz inne schorzenia takie jak:
nadciśnienie tętnicze,

 • - choroby układu krążenia
 • - zaburzenia rytmu serca,
 • - kardiomopatia alkoholowa
 • - otłuszczenie wątroby
 • - marskość wątroby
 • - zapalenie trzustki,
 • - zapalenie błony śluzowej,
 • - stany zapalne przełyku
 • - stany zapalne dwunastnicy
 • - stany zapalne żołądka
 • - refluks żołądkowo-przełykowy
 • - polineuropatia alkoholowa
 • - alkoholowe otępienie
 • - utrata przytomności

 

Problemy psychiczne mogą być również spowodowane długotrwałym alkoholizmem.

 • - halucynacje,
 • - zespół amnestyczny (taki zespół Korsakowa)
 • - paranoja (zespół Otella),
 • - depresja,
 • - stany lękowe mogą być źródłem niepokoju
 • - poczucie niskiej wartości.

 

Zarówno cug alkoholowy, jak i trwałe upojenie alkoholowe mogą mieć destrukcyjny wpływ na życie zawodowe i osobiste. W pierwszym przypadku powtarzające się spóźnienia, nieobecności lub zaniedbywanie obowiązków służbowych może doprowadzić do zwolnienia z pracy. Na funkcjonowanie rodziny wpływa również choroba alkoholowa. Osoba uzależniona nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa i stabilizacji swojej rodzinie. Podstawowe potrzeby społeczne nie są zaspokajane przez osobę uzależnioną. W tym celu może on potrzebować pomocy. Często jednak nie chce jej przyjąć, uważając, że potrafi kontrolować swoje picie. Dysfunkcyjna rodzina może spowodować rozpad więzi między jej członkami, a alkoholik może zacząć unikać swoich bliskich. Może to doprowadzić do rozpadu rodziny.

Śmierć może być również skutkiem długotrwałego spożywania alkoholu. Niewydolność wielonarządowa może być skutkiem nadmiernego (regularnego) picia etanolu.

Warto zastanowić się, czy warto zaczynać nowy dzień od drinka...