Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrudexe rc itation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea com modo consequat. Duis aute irure.

Depresja alkoholowa - objawy i leczenie

Lęk, depresja i uzależnienie od alkoholu są komplementarnymi zjawiskami, które wzajemnie się wywołują: etanol zaburza regulację neuroprzekaźników, hamuje syntezę serotoniny i aktywuje produkcję hormonu agresji.

Depresja alkoholowa - objawy

Leczenie depresji spowodowanej odstawieniem alkoholu odbywa się przy pomocy psychiatry w poradni leczenia uzależnień. Leczenie może być oparte na lekach, ale przeważają w nim metody psychoterapeutyczne. Jednak samo leczenie depresji nie jest rozwiązaniem. Konieczne jest ogólne leczenie alkoholizmu ze wszystkimi jego skutkami ubocznymi i eliminacją przyczyn występowania zjawisk, jakim jest depresja alkoholowa. Objawy to zaburzenie afektywne, jako powikłanie alkoholu, które występuje u 80-90% alkoholików. Przewlekłej formie uzależnienia towarzyszy wyraźny zespół depresyjny, a łagodnej formie uzależnienia towarzyszą krótkotrwałe, ale bolesne objawy. Depresja alkoholowa to najczęściej:

  • - Wrażenia obojętność na życie.
  • - Bezsenność, senność, osłabienie mięśni.
  • - Niepokój wewnętrzny i wahania nastroju.
  • - Powolne reakcje.
  • - Doświadczenie nienawiści do samego siebie, poczucie niższości, negatywne myśli.
  • - Wyobcowanie ze środowiska.

Wszystko to łączy się z zaburzeniami fizjologicznymi: odchyleniami w zachowaniach żywieniowych, obniżonym libido, dysfunkcjami przewodu pokarmowego oraz zmianami w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa - jak pomóc?

Dziedziczność, odstawienie alkoholu, związane z wiekiem zmiany związane z zaburzeniami metabolicznymi – wszystko to prowadzi do zjawiska, jakim jest depresja alkoholowa. Jak pomóc osobie uzależnionej w takim przypadku?

W prostych, krótkotrwałych depresjach, na skutek utleniania etanolu, spada poziom glukozy we krwi, co prowadzi do rozkojarzenia, smutku i małej aktywności fizycznej. Uzupełnianie cukru jest zwodniczym, nieproduktywnym środkiem przeciwbólowym. Zazwyczaj usuwanie toksycznych metabolitów poprzez detoksykację w domu lub w klinice może nieco pomóc, ale zagrożenie nawrotem depresji jest nadal niezwykle wysokie.

Depresja po alkoholu znów się pojawi, a systematyczny nawrót oznacza destrukcyjne zmiany psychiczne. Jak dużo czasu to zajmuje? Pierwsze oznaki depresji trwają od dnia do tygodnia, które szybko przeradzają się w miesięczną i roczną depresję. Częstość występowania depresji u kobiet i mężczyzn jest prawie taka sama. Jednak ci ostatni częściej doświadczają pesymistycznych myśli i skłonności samobójczych. Rzadziej też sięgają po pomoc.

Jak długo trwa depresja alkoholowa? Przed opracowaniem leczenia, specjalista określa, z jakim zaburzeniem ma do czynienia. W zależności od cech osobowości depresja objawia się jako:

  • Zespół apatyczny. Kluczowymi przejawami są letarg, obojętność na życie, brak motywacji do jakichkolwiek działań.
  • Zespół asteno-lękowy. Charakteryzuje się stopniowym wzrostem niepokoju, gdy alkohol dostaje się do krwiobiegu.
  • Warunki dysforyczne. Powstają u pacjentów przewlekle. Objawy to agresja i zaniki pamięci.
  • Zaburzenia cyklotymiczne. Wśród nich są zaburzenia snu, nieuzasadniony lęk, melancholia.

Zespół apatyczny leczy się kombinacją psychoterapii i leków. Dawkowanie dobierane jest indywidualnie. Zespół asteno-lękowy jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ zacierają się tu granice osobowości, a osoba przestaje odpowiednio postrzegać rzeczywistość. Leczenie polega na przyjmowaniu środków uspokajających, neuroleptyków, antydepresantów.

W leczeniu stanów dysforycznych główną rolę przypisuje się również lekom. Te są uzupełniane witaminami i kompleksami mineralnymi. Zaburzenia cyklotymiczne są również leczone silnymi lekami. W ciężkich przypadkach pacjent jest umieszczany w specjalistycznym szpitalu, ponieważ kliniczne objawy choroby stają się podobne do zespołu maniakalno-depresyjnego.