Depresja alkoholowa - objawy i leczenie

Lęk, depresja i uzależnienie od alkoholu są komplementarnymi zjawiskami, które wzajemnie się wywołują: etanol zaburza regulację neuroprzekaźników, hamuje syntezę serotoniny i aktywuje produkcję hormonu agresji.

Depresja alkoholowa - objawy

Leczenie depresji spowodowanej odstawieniem alkoholu odbywa się przy pomocy psychiatry w poradni leczenia uzależnień. Leczenie może być oparte na lekach, ale przeważają w nim metody psychoterapeutyczne. Jednak samo leczenie depresji nie jest rozwiązaniem. Konieczne jest ogólne leczenie alkoholizmu ze wszystkimi jego skutkami ubocznymi i eliminacją przyczyn występowania zjawisk, jakim jest depresja alkoholowa. Objawy to zaburzenie afektywne, jako powikłanie alkoholu, które występuje u 80-90% alkoholików. Przewlekłej formie uzależnienia towarzyszy wyraźny zespół depresyjny, a łagodnej formie uzależnienia towarzyszą krótkotrwałe, ale bolesne objawy. Depresja alkoholowa to najczęściej:

  • - Wrażenia obojętność na życie.
  • - Bezsenność, senność, osłabienie mięśni.
  • - Niepokój wewnętrzny i wahania nastroju.
  • - Powolne reakcje.
  • - Doświadczenie nienawiści do samego siebie, poczucie niższości, negatywne myśli.
  • - Wyobcowanie ze środowiska.

Wszystko to łączy się z zaburzeniami fizjologicznymi: odchyleniami w zachowaniach żywieniowych, obniżonym libido, dysfunkcjami przewodu pokarmowego oraz zmianami w funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego.

Depresja alkoholowa

Depresja alkoholowa - jak pomóc?

Dziedziczność, odstawienie alkoholu, związane z wiekiem zmiany związane z zaburzeniami metabolicznymi – wszystko to prowadzi do zjawiska, jakim jest depresja alkoholowa. Jak pomóc osobie uzależnionej w takim przypadku?

W prostych, krótkotrwałych depresjach, na skutek utleniania etanolu, spada poziom glukozy we krwi, co prowadzi do rozkojarzenia, smutku i małej aktywności fizycznej. Uzupełnianie cukru jest zwodniczym, nieproduktywnym środkiem przeciwbólowym. Zazwyczaj usuwanie toksycznych metabolitów poprzez detoksykację w domu lub w klinice może nieco pomóc, ale zagrożenie nawrotem depresji jest nadal niezwykle wysokie.

Depresja po alkoholu znów się pojawi, a systematyczny nawrót oznacza destrukcyjne zmiany psychiczne. Jak dużo czasu to zajmuje? Pierwsze oznaki depresji trwają od dnia do tygodnia, które szybko przeradzają się w miesięczną i roczną depresję. Częstość występowania depresji u kobiet i mężczyzn jest prawie taka sama. Jednak ci ostatni częściej doświadczają pesymistycznych myśli i skłonności samobójczych. Rzadziej też sięgają po pomoc.

Jak długo trwa depresja alkoholowa? Przed opracowaniem leczenia, specjalista określa, z jakim zaburzeniem ma do czynienia. W zależności od cech osobowości depresja objawia się jako:

  • Zespół apatyczny. Kluczowymi przejawami są letarg, obojętność na życie, brak motywacji do jakichkolwiek działań.
  • Zespół asteno-lękowy. Charakteryzuje się stopniowym wzrostem niepokoju, gdy alkohol dostaje się do krwiobiegu.
  • Warunki dysforyczne. Powstają u pacjentów przewlekle. Objawy to agresja i zaniki pamięci.
  • Zaburzenia cyklotymiczne. Wśród nich są zaburzenia snu, nieuzasadniony lęk, melancholia.

Zespół apatyczny leczy się kombinacją psychoterapii i leków. Dawkowanie dobierane jest indywidualnie. Zespół asteno-lękowy jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ zacierają się tu granice osobowości, a osoba przestaje odpowiednio postrzegać rzeczywistość. Leczenie polega na przyjmowaniu środków uspokajających, neuroleptyków, antydepresantów.

W leczeniu stanów dysforycznych główną rolę przypisuje się również lekom. Te są uzupełniane witaminami i kompleksami mineralnymi. Zaburzenia cyklotymiczne są również leczone silnymi lekami. W ciężkich przypadkach pacjent jest umieszczany w specjalistycznym szpitalu, ponieważ kliniczne objawy choroby stają się podobne do zespołu maniakalno-depresyjnego.